ADM6-10-01.5-L-4-2-A-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Samtec Inc.
In Stock: 455
Unit Price: R178,50000
Datasheet
40 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
AcceleRate HD Ultra-Dense Multi-Row Connectors from Samtec  PIO | DigiKey
ADM6-10-01.5-L-4-2-A-TR
DigiKey Part Number
612-ADM6-10-01.5-L-4-2-A-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM6-10-01.5-L-4-2-A-TR
Description
CONN 0.635MM HDR 10POS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ADM6-10-01.5-L-4-2-A-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
5mm, 9mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)