ADF6-20-03.5-L-4-2-A-TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R140,08942
Datasheet
MFR Recommended
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R201,40000
Datasheet
80 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
AcceleRate HD Ultra-Dense Multi-Row Connectors from Samtec  PIO | DigiKey
ADF6-20-03.5-L-4-2-A-TR
DigiKey Part Number
612-ADF6-20-03.5-L-4-2-A-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADF6-20-03.5-L-4-2-A-TR
Description
CONN 0.635MM SKT 20POS SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ADF6-20-03.5-L-4-2-A-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
4
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
5mm, 7mm, 10mm, 12mm
Number of Positions
80
Height Above Board
0.147" (3.72mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)