TBP03R3-350-02BK
DigiKey Part Number
2223-TBP03R3-350-02BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP03R3-350-02BK
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 3.50MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP03R3-350-02BK Models
Category
Current - IEC
8A
Voltage - IEC
250 V
Series
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Color
Black
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Number of Positions
4
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
2
Number of Levels
2
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.102" (2.60mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.524" (13.30mm)