Image for TBP02P1-381-12BK is not available
TBP02P1-381-12BK
DigiKey Part Number
2223-TBP02P1-381-12BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP02P1-381-12BK
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM
Detailed Description
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
8 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Bag
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Color
Black
Type
Plug, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Contact Mating Finish
Nickel
Positions Per Level
12
1
Screw Size
M2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Plug Wire Entry
180°
Wire Strip Length
7mm
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC
7A
Insulation Height
0.441" (11.20mm)
Voltage - IEC
250 V