TBLH10-350-05BK is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WAGO Corporation
In Stock: 379
Unit Price: R30,74000
Datasheet
Parametric Equivalent
WAGO Corporation
In Stock: 0
Unit Price: R14,62228
Datasheet
In Stock: 0
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole
TBLH10-350-05BK
TBLH10-350-05BK
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBLH10-350-05BK
DigiKey Part Number
102-TBLH10-350-05BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBLH10-350-05BK
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, HIGH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TBLH10-350-05BK Models
Category
Voltage
300 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
16-24 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Push Button Actuated
Number of Levels
1
Color
Black
Positions Per Level
5
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Pitch
0.138" (3.50mm)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A