PJ-035-SMT-TR
DigiKey Part Number
CP-035PJTR-ND - Tape & Reel (TR)
CP-035PJCT-ND - Cut Tape (CT)
CP-035PJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJ-035-SMT-TR
Description
CONN PWR JACK 1X3.5MM SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Barrel Connector Jack 1.00mm ID (0.039"), 3.50mm OD (0.138") Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PJ-035-SMT-TR Models
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
24VDC
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
2 A
Connector Type
Jack
Mating Length/Depth
0.299" (7.60mm)
Gender
Male
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Industry Recognized Mating Diameter
1.00mm ID (0.039"), 3.50mm OD (0.138")
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Actual Diameter
0.039" (1.00mm ID), 0.146" (3.70mm OD)