HSE-B20381-035H
DigiKey Part Number
HSE-B20381-035H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B20381-035H
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 38
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-220 Aluminum Alloy 6.5W @ 75°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSE-B20381-035H Models
Category
Length
1.500" (38.10mm)
Mfr
Width
1.375" (34.93mm)
Series
Fin Height
0.500" (12.70mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
6.5W @ 75°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.66°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
11.54°C/W