CPT-7502-65-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-CPT-7502-65-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-CPT-7502-65-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-CPT-7502-65-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPT-7502-65-SMT-TR
Description
BUZZER PIEZO 3V 7.5X7.5 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 3 V 1mA 6kHz 65dB @ 3V, 10cm Surface Mount Solder Pads
EDA/CAD Models
CPT-7502-65-SMT-TR Models
Category
Technology
Piezo
Sound Pressure Level (SPL)
65dB @ 3V, 10cm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
1mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
3 V
Termination
Solder Pads
Voltage Range
1 ~ 25V
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Frequency
6kHz
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)