CPT-1495CI-300
DigiKey Part Number
102-3754-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPT-1495CI-300
Description
BUZZER PIEZO 10V 14.00MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 10 V 12mA 4.25kHz 84dB @ 10V, 10cm Through Hole PC Pins
EDA/CAD Models
CPT-1495CI-300 Models
Sound Pressure Level (SPL)
84dB @ 10V, 10cm
Series
Current - Supply
12mA
Packaging
Tray
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
10 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
30V (Max)
Size / Dimension
0.551" Dia (14.00mm)
Frequency
4.25kHz
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)