CP115035335
DigiKey Part Number
2223-CP115035335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP115035335
Description
PELTIER, 50 X 35 X 3.35 MM, 11 A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TEC (Thermoelectric Cooler) 106.0W @ 27°C 11 A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CP115035335 Models
Category
Delta Tmax @ Th
70°C @ 27°C
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height
3.35mm
Series
Number of Stages
1
Packaging
Box
Current - Max
11 A
Part Status
Active
Voltage - Max
16.8 V
Type
TEC (Thermoelectric Cooler)
Resistance
1.18 Ohms
Size / Dimension
Rectangular - 50.00mm L x 35.00mm W
Features
Lead Wires, Sealed - Silicone RTV
Qmax @ Th
106.0W @ 27°C