CMT-8503-85B-SMT-TR is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
PUI Audio, Inc.
In Stock: 649
Unit Price: R65,77000
Datasheet
Similar
PUI Audio, Inc.
In Stock: 998
Unit Price: R25,52000
Datasheet
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 90mA 2.73kHz 85dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CMT-8503-85B-SMT-TR
DigiKey Part Number
102-CMT-8503-85B-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
102-CMT-8503-85B-SMT-CT-ND - Cut Tape (CT)
102-CMT-8503-85B-SMT-DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMT-8503-85B-SMT-TR
Description
BUZZER MAGNETIC 3.6V 0.3X0.3 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMT-8503-85B-SMT-TR Models
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 3.6V, 10cm
Series
Current - Supply
90mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Top
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Zero-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
3.6 V
Size / Dimension
0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Voltage Range
3 ~ 5V
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency
2.73kHz