CMC-6027-24L100
DigiKey Part Number
102-5629-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMC-6027-24L100
Description
MIC COND ANLG OMNI -24DB 0.236"D
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-24dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMC-6027-24L100 Models
Category
Impedance
2.2 kOhms
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage - Rated
2 V
Series
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Box
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Termination
Wire Leads
Output Type
Analog
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.114" (2.90mm)
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz