35MS510MEFC5X5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 251
Unit Price: R4,42000
Panasonic Industry
In Stock: 7 108
Unit Price: R4,42000
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Parametric Equivalent
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
35MS510MEFC5X5
DigiKey Part Number
35MS510MEFC5X5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MS510MEFC5X5
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35MS510MEFC5X5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
40.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C