35MH510MEFC5X5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 154
Unit Price: R5,24000
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Unit Price: R7,04000
Datasheet
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
35MH510MEFC5X5
DigiKey Part Number
35MH510MEFC5X5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MH510MEFC5X5
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35MH510MEFC5X5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
24 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
36 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C