VS5V0BL1QST18R
DigiKey Part Number
846-VS5V0BL1QST18RTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-VS5V0BL1QST18RCT-ND - Cut Tape (CT)
846-VS5V0BL1QST18RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS5V0BL1QST18R
Description
TVS DIODE 5VWM 17VC SMD1006
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 1.8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMD1006
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.8A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
30.6W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Package / Case
2-SMD, No Lead
Voltage - Breakdown (Min)
7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V