SIR-56ST3FF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 53
Unit Price: R15,38000
Datasheet
Infrared (IR) Emitter 950nm 1.3V 100mA 5.6mW/sr @ 50mA 30° T 1 3/4
SIR-56ST3FF
DigiKey Part Number
846-SIR-56ST3FF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIR-56ST3FF
Description
EMITTER IR 950NM 100MA T 1 3/4
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.3V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Viewing Angle
30°
Packaging
Bulk
Orientation
Top View
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TA)
Type
Infrared (IR)
Mounting Type
Through Hole
Current - DC Forward (If) (Max)
100mA
Package / Case
T 1 3/4
Radiant Intensity (Ie) Min @ If
5.6mW/sr @ 50mA