SCT2H12NZGC11
DigiKey Part Number
SCT2H12NZGC11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT2H12NZGC11
Description
SICFET N-CH 1700V 3.7A TO3PFM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1700 V 3.7A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-3PFM
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 900µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+22V, -6V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
184 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1700 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-3PFM
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 1.1A, 18V