RV2E014AJT2CL
DigiKey Part Number
846-RV2E014AJT2CLTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RV2E014AJT2CLCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RV2E014AJT2CLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV2E014AJT2CL
Description
NCH 30V 1.4A, DFN1006-3, SMALL S
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 700mA (Ta) 400mW (Ta) Surface Mount DFN1006-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RV2E014AJT2CL Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 1.4A, 4.5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.5V @ 1mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
105 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
400mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN1006-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V