RCJ510N25TL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RCJ510N25TL |
Description | MOSFET N-CH 250V 51A LPTS |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 250 V 51A (Tc) 1.56W (Ta), 40W (Tc) Surface Mount LPTS |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RCJ510N25TL Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 120 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±30V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7000 pF @ 25 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 1.56W (Ta), 40W (Tc) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package LPTS |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 25.5A, 10V | Base Product Number |