RCJ510N25TL
DigiKey Part Number
RCJ510N25TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCJ510N25TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RCJ510N25TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCJ510N25TL
Description
MOSFET N-CH 250V 51A LPTS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 51A (Tc) 1.56W (Ta), 40W (Tc) Surface Mount LPTS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCJ510N25TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
120 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7000 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.56W (Ta), 40W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LPTS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
65mOhm @ 25.5A, 10V