RBR1LAM60ATR
DigiKey Part Number
RBR1LAM60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR1LAM60ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR1LAM60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR1LAM60ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDTM
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RBR1LAM60ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
75 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
530 mV @ 1 A