RB168VAM100TR
DigiKey Part Number
RB168VAM100TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB168VAM100CT-ND - Cut Tape (CT)
RB168VAM100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168VAM100TR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount
EDA/CAD Models
RB168VAM100TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
840 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 nA @ 100 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A