PTZTE253.6B
DigiKey Part Number
PTZTE253.6BTR-ND - Tape & Reel (TR)
PTZTE253.6BCT-ND - Cut Tape (CT)
PTZTE253.6BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTZTE253.6B
Description
DIODE ZENER 3.6V 1W PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 1 W ±5% Surface Mount PMDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTZTE253.6B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
60 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
PMDS
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
1 W