PSR100KTQFH1L00
DigiKey Part Number
846-PSR100KTQFH1L00TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-PSR100KTQFH1L00CT-ND - Cut Tape (CT)
846-PSR100KTQFH1L00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR100KTQFH1L00
Description
RES 0.001 OHM 1% 8W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mOhms ±1% 8W Chip Resistor Nonstandard Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSR100KTQFH1L00 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Nonstandard
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.120" W (6.35mm x 3.05mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)