LTR50UZPFLR820
DigiKey Part Number
846-LTR50UZPFLR820TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-LTR50UZPFLR820CT-ND - Cut Tape (CT)
846-LTR50UZPFLR820DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTR50UZPFLR820
Description
RES SMD 0.82 OHM 1% 2W 2010 WIDE
Detailed Description
820 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.029" (0.73mm)