GMR50HJBFER015
DigiKey Part Number
846-GMR50HJBFER015TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-GMR50HJBFER015CT-ND - Cut Tape (CT)
846-GMR50HJBFER015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMR50HJBFER015
Description
RES 0.015 OHM 1% 7W 2512
Detailed Description
15 mOhms ±1% 4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Metal Element
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)