BV1LE040EFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BV1LE040EFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1LE040EFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1LE040EFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1LE040EFJ-CE2
Description
AUTOMOTIVE IPD, 1CH LOW SIDE SWI
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 17.5A 8-HTSOP-J
Category
Current - Output (Max)
17.5A
Mfr
Rds On (Typ)
40mOhm
Features
Load Discharge, Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Low Side
Interface
Logic
Voltage - Load
3V ~ 5.5V