BV1LB028FPJ-CE1
DigiKey Part Number
846-BV1LB028FPJ-CE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1LB028FPJ-CE1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1LB028FPJ-CE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1LB028FPJ-CE1
Description
BV1LB028FPJ-C IS AN AUTOMOTIVE 1
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 40A TO-252-J3
Category
Rds On (Typ)
28mOhm
Features
Slew Rate Controlled
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Low Side
Supplier Device Package
TO-252-J3
Voltage - Load
3V ~ 5.5V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Base Product Number
Current - Output (Max)
40A