BSM400C12P3G202
DigiKey Part Number
BSM400C12P3G202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM400C12P3G202
Description
SICFET N-CH 1200V 400A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 400A (Tc) 1570W (Tc) Chassis Mount Module
EDA/CAD Models
BSM400C12P3G202 Models
Category
Vgs (Max)
+22V, -4V
Mfr
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
17000 pF @ 10 V
Packaging
Tray
Power Dissipation (Max)
1570W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
175°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 106.8mA