2SCR554P5T100
DigiKey Part Number
2SCR554P5T100TR-ND - Tape & Reel (TR)
2SCR554P5T100CT-ND - Cut Tape (CT)
2SCR554P5T100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2SCR554P5T100
Description
TRANS NPN 80V 1.5A MPT3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 80 V 1.5 A 300MHz 500 mW Surface Mount MPT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2SCR554P5T100 Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
120 @ 100mA, 3V
Mfr
Power - Max
500 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
300MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1.5 A
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
80 V
Supplier Device Package
MPT3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 25mA, 500mA