SMBJ12A822 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-SMBJ12A822-ND |
Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
Manufacturer Product Number | SMBJ12A822 |
Description | TVS DIODE 12VWM 15.6VC DO214AA |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15.6V Clamp 17.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.5A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Bulk | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Unidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 13.2V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 15.6V |