PF2272-0R5J1
DigiKey Part Number
696-PF2272-0R5J1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2272-0R5J1
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 200W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mOhms ±5% 200W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Tube
Coating, Housing Type
Aluminum Oxide
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
500 mOhms
Size / Dimension
1.496" L x 0.984" W (38.00mm x 25.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Power (Watts)
200W