MSR1-0R02F1
DigiKey Part Number
696-1632-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSR1-0R02F1
Description
RES 0.02 OHM 1% 1W RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 1W Through Hole Resistor Radial Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSR1-0R02F1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Flame Proof, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.449" L x 0.067" W (11.40mm x 1.70mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)