RT9193-15GB
DigiKey Part Number
1028-RT9193-15GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9193-15GBCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9193-15GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9193-15GB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Mfr
PSRR
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Last Time Buy
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V