RT9013-25GB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 20 987
Unit Price: R1,18000
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 2 831
Unit Price: R1,27000
Datasheet
Microchip Technology
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
RT9013-25GB
DigiKey Part Number
1028-RT9013-25GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9013-25GBCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9013-25GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9013-25GB
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
50dB (10kHz)
Part Status
Last Time Buy
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA