RPX-1.5Q-CT
DigiKey Part Number
945-RPX-1.5Q-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPX-1.5Q-CT
Description
1.5A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE'
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 30V 1.5A 4V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPX-1.5Q-CT Models
Category
Current - Output (Max)
1.5A
Mfr
Power (Watts)
45 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bag
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
4V
Package / Case
17-PowerLFQFN Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.20" L x 0.12" W x 0.06" H (5.0mm x 3.0mm x 1.6mm)