RPMH15-0.5
DigiKey Part Number
945-RPMH15-0.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
945-RPMH15-0.5CT-ND - Cut Tape (CT)
945-RPMH15-0.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMH15-0.5
Description
DC DC CONVERTER 15V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 15V 500mA 16.5V - 65V Input
EDA/CAD Models
RPMH15-0.5 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
16.5V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)
Voltage - Input (Max)
65V