RPMB12-2.0-CT
DigiKey Part Number
945-RPMB12-2.0-CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMB12-2.0-CT
Description
DC DC CONVERTER 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 12V 2A 12.8V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPMB12-2.0-CT Models
Category
Current - Output (Max)
2A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
25-BLGA Module
Voltage - Input (Min)
12.8V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V