RPMA5.0-4.5/OF
DigiKey Part Number
945-RPMA5.0-4.5/OF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMA5.0-4.5/OF
Description
DC DC CONVERTER 5-30V
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5 ~ 30V 4.5A 9V - 53V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPMA5.0-4.5/OF Models
Category
Current - Output (Max)
4.5A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote Sense
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
96.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Thirty-Second Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.92" L x 0.75" W x 0.38" H (23.4mm x 19.1mm x 9.6mm)
Voltage - Input (Max)
53V