REDIIN120-24
DigiKey Part Number
945-REDIIN120-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REDIIN120-24
Description
120W AC/DC-CONVERTER 'DIN-RAIL'
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
REDIIN120-24 Models
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
4.60" L x 1.18" W x 4.87" H (116.8mm x 30.0mm x 123.7mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
5A