RACPRO1-S240E/12
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-S240E/12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-S240E/12
Description
240W AC/DC-CONVERTER / DIN-RAIL
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 15A
Category
Voltage - Isolation
4 kV
Applications
Laboratory
Series
Efficiency
91.3%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Universal Input
Input Type
AC
Size / Dimension
5.47" L x 1.54" W x 4.92" H (139.0mm x 39.0mm x 125.0mm)
Approval Agency
CE
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 277 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Current - Output (Max)
15A
Base Product Number
Power (Watts)
180W