RACM30-24SER/W
DigiKey Part Number
945-3136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM30-24SER/W
Description
AC/DC CONVERTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
51 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RACM30-24SER/W Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4.4 kV
Packaging
Box
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
IP68, Universal Input
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.09" L x 2.00" W x 1.34" H (53.0mm x 51.0mm x 34.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
1.25 A