RAC20-24SB
DigiKey Part Number
945-1092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC20-24SB
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 833mA 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RAC20-24SB Models
Category
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
83%
Packaging
Box
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.3mm x 27.2mm x 23.8mm)
Approval Agency
CE, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
833mA
Weight
0.13 lb (58.97 g)
Power (Watts)
20 W