RAC15-12SA is Obsolete and no longer manufactured.
Recom Power
In Stock: 2 743
Unit Price: R229,87000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1.25A 90 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC15-12SA
DigiKey Part Number
945-1083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-12SA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC15-12SA Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Efficiency
79%
Package / Case
8-DIP Module, 5 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.91" L x 2.13" W x 0.88" H (74.0mm x 54.0mm x 22.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
1.25A
Load Regulation
±0.5%
Power (Watts)
15 W