RAC05-24SB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 409
Unit Price: R215,80000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 230mA 90 ~ 264 VAC Input
RAC05-24SB
DigiKey Part Number
945-1074-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-24SB
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC05-24SB Models
Category
Features
SCP
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
76%
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.62" H (50.8mm x 25.4mm x 15.7mm)
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.3%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
230mA
Weight
0.067 lb (30.39 g)
Power (Watts)
5 W