RAC03-24SGB
DigiKey Part Number
945-3090-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC03-24SGB
Description
AC/DC CONVERTER 24V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 130mA 85 ~ 305 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC03-24SGB Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
80%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
16-DIP Module, 5 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.46" L x 0.94" W x 0.59" H (37.0mm x 24.0mm x 15.0mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
130mA
Weight
0.044 lb (19.96 g)
Power (Watts)
3 W