RAC02-24SC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 19
Unit Price: R127,12000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 83mA 80 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC02-24SC
DigiKey Part Number
945-1403-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC02-24SC
Description
AC/DC CONVERTER 24V 2W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC02-24SC Models
Category
Features
SCP
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
77%
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
Approval Agency
CE, EN, UL
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Line Regulation
±2%
Voltage - Output 1
24V
Load Regulation
±6%
Current - Output (Max)
83mA
Weight
0.055 lb (24.95 g)
Power (Watts)
2 W