R1S-3.33.3/HP-R
DigiKey Part Number
945-R1S-3.33.3/HP-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R1S-3.33.3/HP-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R1S-3.33.3/HP-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1S-3.33.3/HP-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1S-3.33.3/HP-R Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
3.6V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
303mA