R-78S3.6-0.1
DigiKey Part Number
945-3138-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78S3.6-0.1
Description
DC DC CONVERTER 3.6V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.6V 100mA 0.65V - 3.3V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78S3.6-0.1 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
OTP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
93%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Linear Regulator Replacement
Package / Case
4-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)
Voltage - Input (Min)
0.65V
Supplier Device Package
4-SIP
Voltage - Input (Max)
3.3V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
100mA