R-78S3.3-0.1
DigiKey Part Number
945-3029-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78S3.3-0.1
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 100mA 0.65V - 3.15V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78S3.3-0.1 Models
Category
Current - Output (Max)
100mA
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OTP, SCP, UVLO
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Min)
0.65V
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)
Voltage - Input (Max)
3.15V